При планиран ремонт на старо жилище предвидете подмяна на електроинсталацията, защото това ще ви спести много бъдещи проблеми, съветват от енергийната компания ЧЕЗ. От дружеството стартират съвместно с веригата Мосю Бриколаж комуникационна кампания за правилното изграждане и поддържане на вътрешните електрически инсталации в жилищните сгради. Съветите са отправени до крайните потребители, както и към компаниите за поддръжка на недвижими имоти.Тъй като броят на електроуредите в един дом расте, ако старата електрическа инсталация има определен капацитет, включването на електроуреди като пералня, миялна, вградена фурна, проточен бойлер ще надвиши този капацитет и е възможно пренатоварване на мрежата, посочват експертите.Затова те препоръчват да се сменят остарелите бушони с автоматични прекъсвачи, които ще дадат по-голяма защита на електроинсталацията. В зависимост от броя уреди, които ще се използват, се определя и мощността за всеки прекъсвач.
Електроинсталациите в панелните блокове са предвидени за определен капацитет на натоварване, т.е. едновременно включване на хладилник, готварска печка и телевизор. Важно е да се проучи капацитета на вътрешната ел.инсталация и да се обмисли нейното разширяването.Освен смяната на електроинсталацията с нова, от компанията съветват потребителите да обърнат внимание и на ключовете и контактите.Предлагат се различни модели, като например такива с твърди връзки или с издръжлива на висока температура пластмаса, които осигуряват надеждност и безопасност на връзката.Ако вашия дом е на 35-40 години, това означава, че и проводниците на електрическата инсталация са стари и биха могли да предизвикат инциденти или да са причина за влошеното качество на тока в жилището. Затова съветът е те да се сменят.В зависимост от консуматорите (уредите), които ще се включат в мрежата, е нужно да се имат в предвид и проводниците, както и съответният брой токови кръгове за самата ел.инсталация.При монтаж или подмяна на електрическата инсталация би трябвало да се търси компетентен електротехник, който ще изготви най-подходящата за жилището схема на електрическата инсталация.
В противен случай вероятността от инциденти е голяма, подчертават от компанията. За да се улесни монтажът на новата електроинсталация, може да се използват первази, чрез които прокарването на кабелите е удобно и лесно. Добре е да знаете как точно е разположена електрическата инсталация в дома ви, коментират експертите. В противен случай има опастност при най-малкото нещо като монтаж на картина на стената да се предизвика токов удар, като се засегне някой кабел от ел.инсталацията.В случай че нямате информация за разположението на електрическата инсталация в дома си, може да си набавите детектори, които откриват електрическите проводници, независимо дали са вградени в стена или зад перваз.За по-голяма безопастност може да се монтира в таблото за предпазителите защита против токови удари.
В съгласие с новите изисквания в електротаблата трябва да бъдат поставяни дефектнотокова защита и защита от пренапрежение. За да не се претоварва електрическата инсталация, би могло да се поставят специални сензори, които “разбират” кога в помещението има човек и сами активират електрозахранването в него. Вътрешната мрежа обхваща всички електрически съоръжения от апартаментното табло до последния ключ в жилището. В многофамилните жилищни сгради захранването на етажното осветление и асансьорите е част от вътрешната инсталация на етажната собственост. Поддръжката на вътрешната електрическа инсталация е отговорност на собственика на имота.Данни на Националния статистически институт сочат, че голямата част - 73% от жилищните сгради в България и вътрешните мрежи в тях са изграждани в периода 1946 -1990 г. Експерти препоръчват да се изследва вътрешната електрическа инсталация в жилищата и ако е завишена инсталираната мощност, да се предприеме ремонт, за да се осигури максимална безопасност на експлоатацията и качество на електроенергията в дома.